Ośrodek Edukacji Przyrodniczo Leśnej w Jeziorach Wysokich

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo Leśnej w Jeziorach Wysokich

  • Autor: LGD Grupa Łużycka
  • drukuj

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo Leśnej

Ilustracja do informacji: Ośrodek Edukacji Przyrodniczo Leśnej w Jeziorach Wysokich
 
Ośrodek działa od 1998 roku, posiada  salę wykładowo  konferencyjną, leśną ścieżkę edukacyjną, ogród dendrologiczny, wieżę z tarasem widokowym oraz drewnianą wiatę z paleniskiem do grillowania. W odrestaurowanej leśniczówce z 1926 roku znajduje się muzeum przyrodniczo leśne. Ośrodek jest najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem w gminie Brody. Posiada certyfikat „Lubuska Perła w Koronie 2010 r.”. Czynny jest od środy do soboty w godz. 10.00 – 17.00; w niedziele 12.00 – 18.00. Tel. 68 371 26 44Edukacja leśna społeczeństwa stała się jednym z podstawowych zadań leśników Lasów Państwowych. Edukacja prowadzona w Nadleśnictwie Lubsko jest skierowana szczególnie na dzieci i młodzież szkolną. Odbywa się ona poprzez działalność Ośrodka, współpracę leśniczych ze szkołami oraz szeroką aktywność Lasów Państwowych (Nadleśnictwa Lubsko).Rozwojowi turystyki i rekreacji sprzyja rozbudowująca się infrastruktura turystyczna - sieć parkingów przy głównych drogach, ścieżki przyrodnicze,  szlaki piesze, rowerowe i konne. 
 
Ścieżka przyrodniczo-leśna przy Ośrodku 
 
Trasa ścieżki rozpoczyna się i kończy przy ośrodku. Długość ścieżki wynosi ok. 4 km. Dla dzieci młodszych można wybrać wersję krótszą, ok. 2 km. Ścieżka posiada wyjątkowo atrakcyjne walory krajobrazowe, przebiega bowiem na terenie ukształtowanym przez morenę czołową zlodowacenia środkowopolskiego. Znajdują się tutaj głębokie wąwozy i wypiętrzenia dochodzące do 30 metrów nad poziom Jeziora Brodzkiego. (o pow. 52 ha). Dodatkowym walorem jest to, że ścieżka przebiega przez stary park, który należał do zespołu pałacowo-parkowego w Brodach. Piękno natury i niepowtarzalny urok tego miejsca nikogo nie pozostawia obojętnym i sprawia, że zwiedzający chętnie tu wracają. 
 
Ogród dendrologiczny 
 
Podczas tworzenia koncepcji infrastruktury Ośrodka w latach 1996-97 uwzględniono również budowę od podstaw ogrodu dendrologicznego (arboretum). Na obszarze prawie 2 ha, o tarasowym układzie terenu, który wcześniej był uprawiany rolniczo, zaprojektowano ogród dendrologiczny. Jego głównym założeniem jest zgromadzenie możliwie największej liczby różnych gatunków sosen. Twórcy uważają, że należy się „pomnik” rodzajowi Pinus (sosna), ponieważ sosna zwyczajna (Pinus sylvestris) jest królową naszych lasów, znalazła w Polsce najkorzystniejsze warunki klimatyczne oraz siedliskowe w swoim euroazjatyckim zasięgu. Zajmuje ponad 60%  powierzchni lasów w kraju. Na ziemi lubuskiej prawie 90% to lasy sosnowe. Jej drewno posiada trudne do przecenienia zalety i bardzo szerokie zastosowanie. Na świecie jest ponad 100 gatunków sosen (115, a w Polsce zasadniczo wyróżnia się trzy). Do rodzaju pinus należą również rekordy: długowieczności i wielkości szyszek. Wśród drzew iglastych, obecnie uznaje się, że najstarsze żyjące na Kuli Ziemskiej drzewo – to sosna oścista (pinus aristata). Rośnie w Ameryce Północnej, znalezione w Górach Białych egzemplarze  osiągnęły wiek 3000–4600 lat, a najstarszy liczy 5060 lat (młody egzemplarz tego drzewa do zobaczenia w ogrodzie OEPL).Najcięższe szyszki (do 3,5 kg) rodzi sosna Coultera (pinus coulteri), którą można również podziwiać w ogrodzie. Sosny wśród drzew iglastych są wyjątkowymi drzewami np. mają igły skupione w pęczki wyrastające z pędu (gałązki). I tak można spotkać sosny dwu-, trzy-, pięcio-, a nawet ośmioigłowe; jest także sosna jednoigłowa (wiele z nich do zobaczenia w ogrodzie). Obecnie w ogrodzie dendrologicznym OEPL można zobaczyć młode drzewka 30 gatunków sosen. Aby jednak nie było zbyt monotematycznie, w arboretum prezentowane są także inne ciekawe gatunki drzew i krzewów z różnych stron świata np. mamutowiec olbrzymi, cedry, szydlica japońska, kłęk kanadyjski, tulipanowiec, kasztan jadalny, metasekwoja chińska, sośnica japońska, jodły, cyprys wiecznie zielony z Grecji, cypryśnik błotny, cyprysiki, żywotniki i wiele, wiele innych.
W 2009 roku powstała inicjatywa utworzenia alei potomków najsłynniejszych dębów z Polski i Europy. Już rosną w Jeziorach Wysokich sadzonki pochodzące od najstarszego dębu „Chrobrego”, najgrubszego „Napoleona”, najbardziej znanego „Bartka”, a także oryginalnego dębu z Mużakowa, wyhodowanego przez niemieckich botaników, o liściach przypominających  laur. Twórcy starają się o potomka dębu o nazwie „Robin Hood”, który rośnie w lasach hrabstwa Sherwood w Anglii. 

Wieża widokowa

  • Autor: LGD Grupa Łużycka
  • drukuj
Ilustracja do informacji: Wieża widokowa
 
Od 1999 r. walory krajobrazowe Gminy Brody można podziwiać z tarasu widokowego murowanej wieży postawionej przez leśników i pełniącej podwójną rolę – przeciwpożarową i widokową. Jest ona elementem Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, a także elementem systemu ochrony przeciwpożarowej lasów w Nadleśnictwie Lubsko. To pierwsza w Polsce wybudowana po drugiej wojnie światowej murowana wieża o takich funkcjach. Od początku stała się turystyczną atrakcją Ośrodka i rozpoznawalnym w kraju symbolem Nadleśnictwa Lubsko. Turystom nieodparcie przypomina latarnię morską. My nazywamy ją latarnią w zielonym oceanie lasów lubuskich. Wieża ma wysokość 41 m i stoi na jednym z najwyższych punktów w okolicy (114 m n.p.m.). Aby wspiąć się na taras widokowy trzeba pokonać 176 schodów. Wspinaczka zostaje jednak wynagrodzona pięknymi widokami rozległych lasów, niebieskich jezior i malowniczo położonych miejscowości po stronie polskiej i niemieckiej. 
Wirtualne panoramy
  • Baner: BRODYBRODY
  • Baner: BYTNICABYTNICA
  • Baner: GUBINGUBIN
  • Baner: JASIEŃJASIEŃ
  • Baner: KROSNO ODRZAŃSKIEKROSNO ODRZAŃSKIE
  • Baner: LIPINKI ŁUŻYCKIELIPINKI ŁUŻYCKIE
  • Baner: LUBSKOLUBSKO
  • Baner: ŁĘKNICAŁĘKNICA
  • Baner: MASZEWOMASZEWO
  • Baner: TRZEBIELTRZEBIEL
  • Baner: TUPLICETUPLICE

Plan Twojej wycieczki

  • Brak dodanych obiektów.
Logo: Zieloni Logo: Zieloni
.
Baner: Szlak 15 południka