Ścieżka geoturystyczna "Dawna kopalnia Babina"
- Autor: LGD Grupa Łużycka
- drukuj
Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Łęknicy na terenie podziemnej i odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego w latach 1920-1973. Miejsce nowego krajobrazu pokopalnianego, stanowiącego dzisiaj obiekt ochrony, badań i geoturystyki. Ścieżka ma promować rozwój turystyki edukacyjnej w zakresie nauk o Ziemi. Spacer po tym malowniczym terenie można rozpocząć w Łęknicy, a także w miejscowości Nowe Czaple (gm. Trzebiel).
Znajdziemy tutaj ukośne szyby tzw. upadowe, który umożliwiał dostęp do podziemnych wyrobisk i możliwość transportu urobku. Z wysokich skarp wyrobisk odkrywkowych roztaczają się widoki na większe i mniejsze pokopalniane zbiorniki wypełnione wodami o zróżnicowanych barwach.
Wody znajdujących się na terenie dawnych kopalń są złożonymi mieszaninami chemicznymi. Dość że maja wysoką kwasowość i nie sprzyjają rozwojowi życia. Źródło kwaśnych wód możemy oglądać z kładki spacerowej. Pierwiastki żelaza, siarki, wapnia magnezu, sodu i potasu utworzyły wokół wypływu misę źródlaną.
Wieża widokowa
- Autor: LGD Grupa Łużycka
- drukuj
Na terenie ścieżki geoturystycznej "Dawna kopalnia Babina", w pobliżu zbiornika wodnego „Afryka” znajduje się drewniana wieża widokowa o wysokości 24m, z której można podziwiać piękno okolicy.
ˆ
Odwiedziło nas 4 298 233 gości.
- Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 421 "Wdrażanie projektów współpracy" Osi IV LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.