Szlak po Świętym Kraju

Szlak po Starym Kraju

Szlak po Starym Kraju

 
Podróż po „Starym Kraju” rozpoczynamy  w Gubinie  i kierujemy się w kierunku wsi Pleśno. Na tym odcinku koniecznie należy zobaczyć „głaz hańby”.
 
- "głaz hańby" – kamień ten wystawiono na miejscu podwójnie ocembrowanej studni wiejskiej dla upamiętnienia wydarzeń z 27 października 1429 r. kiedy to husyci spustoszyli i spalili wieś przy trakcie pomiędzy Gubinem a Czarnowicami (Schmachtenhaim). Na głazie widnieje napis w języku niemieckim "Vor Feindes Not Behut Uns Gott", co oznacza "Zachowaj Nas Boże Przed Gwałtem Nieprzyjaciół".
 
- Pleśno -stanowiska archeologiczne, czas powstania wioski to XVI-XVII wiek, liczy około 110 mieszkańców. Folwark odległy o 1 km. Zabudowa- Ulicówka.
 
- Czarnowice - Pierwotnie wieś ulicowo-placowa, obecnie układ szeregowy. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1158 r. Zabudowa zwarta. Po zespole dworsko-parkowo-pałacowym pozostała stodoła oraz park o powierzchni (0,5 ha). We wsi znajduje się między innymi: szkoła gminna, zakład kamieniarski, łowiska komercyjne.
 
- Stargard Gubiński - położony w podmokłej dolinie rzeki Lubszy. Data lokalizacji wsi to rok 1346. Pierwotnie ulicówka, obecnie wielodrożnica. Zabudowa zwarta, szczytowa w przewadze. Pomnik gen. Świerczewskiego ustawiony w 1974 r. z inicjatywy mieszkańców wsi byłych żołnierzy II AWP.Kościół filialny pod wezwaniem św. Józefa. Zbudowany w XIV wieku. Powiększony o przybudówkę i wieżę w XVIII wieku (równocześnie przekształcone zostały otwory okienne). Murowany z kamienia, przybudówki ceglane. Salowy prostokątny, z nieco ukośnie ustawionymi przybudówkami od wschodu. Przy ścianie zachodniej drewniana wieża kwadratowa, zwieńczona daszkiem namiotowym. Ośrodek zdrowia, boisko, plac zabaw, cmentarz poniemiecki, szlaki kajakowe, leśniczówka, stanowiska archeologiczne.
 
 • 22-09-2014
czytaj dalej

Szlak po Świętym Kraju

 • Autor: LGD Grupa Łużycka
 • drukuj

Szlak po Świętym Kraju

 
Podążając tym szlakiem możemy przyjąć dwa warianty.          
 
Wędrówkę w pierwszym wariancie możemy rozpocząć z miasta Gubin i kierując się na południe pierwszą miejscowością są Sękowice. Można tutaj zobaczyć kościół z XVII wieku. Jadąc dalej na południe w odległości  około 4 km znajdują się Polanowice.Jest to jedna z najstarszych miejscowości na tym terenie. Istniał tu gród obronny. Na pobliskich polach można znaleźć okruchy ceramiki. Następną wsią są Sadzarzewice, oddalone o około 1,5 km od Polanowic.
 
Markosice to kolejny punkt tego szlaku. Warto poświęcić chwilę na obejrzenie krzyża pokutnego z XIII-XIV wieku., który znajduje się między Markosicami a Sadzarzewicami oraz budynku z czasów rzymskich (ruiny).
 
Następna miejscowość to Strzegów. Znajduje się tutaj kościół parafialny  pw. św. Antoniego. Późnogotycki, zbudowany w XV wieku, przebudowywany wielokrotnie w czasach nowszych. Murowany z kamienia, salowy, na planie prostokąta, z zakrystią od północy, kruchtą od południa i prostokątną wieżą od zachodu. W Strzegowie znajdują się również wieża obserwacyjna, leśniczówka i cmentarz poniemiecki.
 
Ostatnią miejscowością na naszym Świętym Szlaku jest Mielno. Można tutaj obejrzeć kościół filialny,  neogotycki, zbudowany w 1892 roku, ceglany, jednonawowy z absydą prezbiterialną od wschodu i wieżą od strony zachodniej.We wsi znajdują się dwa domy zbudowane w XVIII-XIX wieku. Murowane, parterowe, założone na planie prostokąta, nakryte dachem naczółkowym.
 
W drugim wariancie wędrówkę rozpoczynamy również z Gubina, ale kierując się na północ. Dogodne warunki stwarza dla rowerzystów oraz pieszych ścieżka rowerowa. W odległości około 7 km znajduje się miejscowość Budoradz, gdzie można pospacerować po parku folwarcznym. Znajdują się tam pozostałości po byłym cmentarzu rosyjskich jeńców wojennych z okresu I wojny światowej, a w lesie ruiny budynku gdzie mieszkał zarządca obozu. Park należy do Uroczyska Rubież Dębowa. W lesie jest leśniczówka.Podążając dalej, malowniczo położoną trasą wśród lasów dojeżdżamy do Żytowania. Jest to wieś o zabudowie owalnicy. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1370 roku. Dawna nazwa wsi to Sythwein. Plan rozbudowy - wielodrożnica. Zabudowa zwarta szczytowa i kalenicowa. Wieś stanowiła własność cystersów z Neuzelle. Za wsią w kierunku Kosarzyna znajdują się stawy rekreacyjno - hodowlane.                                   
 
Podążając dalej w kierunku Kosarzyna możemy rozkoszować się widokiem malowniczego KRZESIŃSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO. Na terenie parku jest jezioro Borek. Przy jeziorze: stanica wodna PTTK i zabudowa rekreacyjna. Więcej informacji na stronie: www.kosarzyn.xwp.pl.
 
Wirtualne panoramy
 • Baner: BRODYBRODY
 • Baner: BYTNICABYTNICA
 • Baner: GUBINGUBIN
 • Baner: JASIEŃJASIEŃ
 • Baner: KROSNO ODRZAŃSKIEKROSNO ODRZAŃSKIE
 • Baner: LIPINKI ŁUŻYCKIELIPINKI ŁUŻYCKIE
 • Baner: LUBSKOLUBSKO
 • Baner: ŁĘKNICAŁĘKNICA
 • Baner: MASZEWOMASZEWO
 • Baner: TRZEBIELTRZEBIEL
 • Baner: TUPLICETUPLICE

Plan Twojej wycieczki

 • Brak dodanych obiektów.
Logo: Zieloni Logo: Zieloni
.
Baner: Szlak 15 południka